| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 0.991 mm |
| Length | 6 mm |
| Width | 6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Case Code (Imperial) | 2304 |
| Case Code (Metric) | 6010 |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 6.2 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Pitch | 4 mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 25 MHz |
| Current Rating | 1 A |
| DC Resistance (DCR) | 324 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 10 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 1.1 A |
| inductance tolerance | 20 % |
| Max DC Current | 1 A |
| Saturation Current | 1 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Saturation Current | 1 A |
| Max Temperature Rise Current | 1.1 A |
| Temperature Rise Current | 1.2 A |
| Max Length | 6.2 mm |
| Max Width | 6.2 mm |
| Min Length | 5.8 mm |
| Min Width | 5.8 mm |
| RoHS | Compliant |
Stock: 69
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12482
Ext.Price$0.12482
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12482 | $0.12482 |
| 10 | $0.09832 | $0.98320 |
| 50 | $0.09378 | $4.68900 |
| 100 | $0.08945 | $8.94500 |
| 500 | $0.08532 | $42.66000 |
| 1000 | $0.08139 | $81.39000 |
| 3000 | $0.07553 | $226.59000 |
| 5000 | $0.07010 | $350.50000 |
| 10000 | $0.06763 | $676.30000 |
